A+ A A-

قتل عام خونین شهریور ۱۳۶۷ فراموش نشدنی است!-سعید یگانه

Share

 

کشتارو قتل عام زندانیان سیاسی در شهریور ۱۳۶۷ توسط جانیان اسلامی ، تاریخی" سیاه " در حاکمیت ضد انقلاب به قدرت رسیده جمهوری اسلامی است . دروره ای از وحشت ونسل کشی که در ذهنیت تاریخی جامعه ماندگار و غیر قابل گذشت است. تاثیرات مخرب و روانی این جنایت هنوزبعد از سالها از گذشت این فاجعه بر یک نسل از شاهدان عینی و بازماندگان این جنایت هولنالک سنگینی می کند ،زخمی بزرگ بر پیکره جامعه ایجاد کرده ، که نه فراموش شدنی است ونه قابل بخشش و فقط با محاکمه و مجازات عاملان و دست اندرکاران این جنایت انسانی ، شاید این زخم ترمیم یابد . قاتلان و دستوردهندگان این جنایت بزرگ هنوز بر مسند قدرت نشسته و ازآن دفاع می کنند و رژیم اسلامی بعد ازگذشت ۲۹ سال از این واقعه هنوز بر همین پایه ، یعنی اعدام و سرکوب و اختناق به حاکمیت ننگین خود ادامه می دهد.برای ما و هم نسلهای ما که برای آزادی و رفاه و علیه تبعیض و نابرابری به پا خواسته بودیم ، انقلاب مارا با سرکوب وبه خون کشیدند ، این فراموش شدنی نیستف واما یادآوری آن به نسل جدید و اکثریت کارگر و زحمتکش و آزادیخواه جامعه که بیشتر از سه دهه زیر اختناق و سرکوب و فقر زندگی می کنند ضرورتی سیاسی و تاریخی است و غفلت ازآن ضرر و زیان دوباره غیر قابل جبرانی برای نسل آینده و تحولات سیاسی پیش رو در جامعه ببار خواهد آورد.

ارتجاع اسلامی در ایران با حمایت غرب و پشتیبانی بی دریغ ملی اسلامی ها از بازرگان و قطب زاده و یزدی تا بنی صدر و غیره ،انقلابی که برای آزادی و رفاه و جامعه ای عاری از فقرو سرکوب به وقوع پیوسته بود در نطفه خفه و به خون کشیده و با ایجاد اختناق و سرکوب و کشتار مخالفین و نسلی از انقلابیون چپ و کمونیست ، جامعه ایران را برای دهه ها به قعر نابودی هدایت کردند.با تبلیغات و با اتکا به خرافات و گرایشات مذهبی بخش قشری و سنتی جامعه ،عکس خمینی را در ماه نشان دادند و توسط بورژوازی لیبرال اسلامیها که تاریخا بند نافشان به اسلام وصل بوده ، و همیشه خدمتگذار ارتجاع واسلام و روحانیت بوده اند، پای خمینی را بر زمین گذاشتند و بد ینسا ن تاریخ خونینی را برای دونسل در ایران رقم زدند.  

از ۳۰ خرداد شصت تا شهریور ۱۳۶۷ آن تاریخی است که ضد انقلاب اسلامی با ایجاد اختناق ،دستگیری ، شکنجه و اعدام مخالفین و نسلی از انقلابیونی که علیه رژِیم دیکتاتوری پهلوی به میدان آمده بودند خود را بر جامعه تحمیل کرد . از مرداد تا شهریور ۱۳۶۷ هزاران نفر از مخالفین سیاسی ، از کمونیستها و آزادیخواهانی که در سیاهچالهای رژیم زندانی و با وجود فضای وحشت و شکنجه و توابسازی تسلیم این سرکوبگران نشدند ، به شیوه فردی و دسته جمعی اعدام ودر خاورانها زیر خاک کردند .

این تاریخ فراموش شدنی و قابل بخشش نیست مادام که عاملین و دستوردهندگان این جنایت در دادگاعی علنی محاکمه و مجازات نشوند. این تاریخ از ذهن جامعه پاک شدنی نیست به دلیل اینکه هنوز که هنوز است دستور دهندگان و قاتلان این جنایت هولناک بر مسند قدرت هستند و نه اینکه از کرده خود پشیمان نیستند، بلکه ان را دستور الهی و لازمه زمان برای تثبیت رژیم کثیفشان و حاکم کردن قوانین اسلامی و زور وستم می دانند. به دلیل اینکه عاملان این جنایت هنوز راست ، راست راه می روند، یا کاندید رئیس جمهوری می شوند و یا در کابینه های دولت روحانی امثال پور محمدی و علیرضا آوایی پرسه می زنند.

روحانی در جریان رقابت انتخاباتی به رقبای انتخاباتی خود گفت که "آنها فقط اعدام و زندان بلدند و گفت مردم ،انهایی که در طول۳۸سال فقط اعدام و زندان بلد بودند قبول ندارند". این مزخرفات از زبان کسی جاری می شود که خود زمانی "خواستار برگزاری مراسم اعدام نه در زندان ، بلکه در نماز جمعه در ادظار مردم بود، و کسی بود که دستورالعمل حجاب اجباری در ادارات را تنظیم و برای اجرا به دولت تقدیم کرد. هنوزدر دولت ایشان دستور دهندگان این جنایت تاریخی حضور دارند و بجای پور محمدی یکی از چهره های شاخض این تاریخ ، علیرضا آوایی عضو هیئت مرگ قتل عام زندانیان سیاسی در سال شصت در شهر اهوازرا جایگزین آن می کنند.

ازحمله وحشیانه به کردستان در سال ۵۸ به دستور خمینی جلاد و اعدامهای یک دقیقه ای جوانان انقلابی به دستور جنایتکاری همچون خلخالی تا جنایت و قتل عام مخالفین از ۳۰ خرداد شصت تا شهریور ۱۳۶۷ ، از جنایت رژیم و کشتن جوانان زیر شکنجه در زندان کهریزک ، تا زندانی فعالین کارگری ، مدنی ، معلمی ،زنان و شلاق زدن کارگران به جرم حق طلبی ، ازگرفتار کردن میلیونها جوان به اعتیاد از سر استیصال تا به انتهای فقر وبه نابودی کشاندن اکثریت کارگر و مردم زحمتکش و صدها جنایت دیگر که این رژیم مرتکب شده است حاصل بیشتر از سه دهه حاکمیت رژیم سیاه اسلامی و سرمایه داری بر مقدرات جامعه ایران است .

ما بر این باوریم و تجربه تاکنونی نشان داده که نه تنها محاکمه و مجازات قاتلین فرزندان مردم ، بلکه برای آزادی و رفاه و زندگی عاری از اختناق و سرکوب و فقر و تبعیض و نابرابری ،جامعه باید از جمهوری اسلامی عبور کند . امید به بهبود ولو کوچک در جمهوری اسلامی توهمی بیش نیست . .بر خلاف تبلیغات  اصلاح طلبان و اعتدالیون درون و بیرون رژیم تغیراتی در این رژیم حاصل نخواهد شد و فقط و فقط وقت خریدن برای بقا رژیم است . ما و نسل جدید و اکثریت کارگر و زحمتکش جامعه ایران که بیشتر از سه دهه اختناق و سرکوب و جنایت را در جمهوری اسلامی تجربه کرده ایم باید تلاش کنیم که به این اوضاع پایان دهیم .راهی دومی مادام که این اوضاع بر قرار است برای ما و اکثریت مردم گرفتار در این جهنم باقی نمانده است .حق گرفتنی است ، دادنی نیست . پایان دادن به کشتارو فقر وفلاکت و تبعیض و نابرابری مادام که جمهوری اسلامی سرمایه بر مسند قدرت است غیر قابل تحقق است .مصاف و مبارزه هر روزه کارگران و مردم آزادیخواه و به تنگ آمده از این شرایط برای تحقق این امر بزرگ کافی نیست . باید متشکلتر و قدرتمندتر به میدان آمد.

سعید یگانه سپتامبر ۲۰۱۷

Share

 

مسئول سایت حزب

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کمیته خارج کشور حزب حکمتیست

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کمیته کردستان حزب حکمتیست
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دفتر مرکزی حزب حکمتیست

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Tel:+46762349683