A+ A A-

انتخابات اتريش، شوك سياسى جديد در اروپا

Share

 

سيف خدايارى

روز پانزدهم اكتبر انتخابات پارلمان اتريش انجام شد. نتيجه نهايى اين انتخابات كه تا لحظه نگارش اين مطلب بطور رسمى اعلام نشده است، كمابيش روشن است: حزب محافظه كار مردم به رهبرى سباستين كورتز با كسب ٣٢ درصد آرا در صدر قرار دارد . حزب سوسيال دمكرات و حزب راست افراطى "آزادى" شانه به شانه هم در رقابتى نزديك هستند. اما آراى دو حزب اخير چندان تعيين كننده نيست: سباستين كورتز صدراعظم آينده اين كشور و دولت آينده ائتلافى خواهد بود. ائتلافى كه به احتمال زياد مركب از حفظ مردم و حزب آزادى خواهد بود.

نتيجه اين انتخابات با شوك سياسى و بحران سياسى در اروپا توصيف شده است. چرخش روند سياسى در اين كشور به سمت راست ميانه و ائتلاف احتمالى با حزب آزادى كه آشكارا اجنداى نژادپرستانه دارد، در ميان قطب چپ و آزاديخواه، ليبرال و حتى اليت محافظه كار سياسى در اروپا موجب نگرانى شده است. علاوه بر حزب آزادى كه آشكارا ضدمهاجر، ضد مسلمان و به اعتبارى ضد آزادى است، حزب محافظه كار مردم با اجنداى سياسى مشابه موفقيت خود را بدست آورده است. حزب آزادى ادعا مى كند كه حزب مردم شعارها و مطالبات آنها را ربوده است و در واقع اين ادعاى بى ربطى نيست. سباستين كورتز با قرار دادن مسأله مهاجران و در واقع مقابله با پناهجويان در كانون تبليغات انتخاباتى خود و با شعار "اروپايى ديگر" توانست آراى محافظه كاران سنتى و نيز نژادپرستان را جلب كند.

در اين دور از انتخابات حزب مردم و حزب آزادى مجموعاً سيزده درصد رشد داشته اند. با اينكه آراى سوسيال دمكراتها- با مطالبات راديكالى چون حداقل دستمزد ١٥٠٠ يورو، رفاه و اروپاى متحد  توانست موقعيت خود را با همان تعداد كرسى (٥٢ كرسى) حفظ كند، اما رشد آراى احزاب راست ميانه و افراطى و نيز شكست سبزها- به عنوان يكى از ستونهاى اصلى قدرت در اتريش بعد از دهه هفتاد- موجب نگرانى است. سباستين كورتز ٣١ ساله به عنوان جوانترين "رهبر" سياسى جهان كه در كنار ماكرون و نيز رهبران جوان احزاب مختلف نژادپرست در اروپا، به سهم خود به نگرانى ها افزوده است.

گرچه اتريش با جمعيتى ٨ ميليونى موقعيت چندان مهمى در اتحاديه اروپا ندارد، اما به لحاظ بلوغ سياست در اين كشور و نيز كشورى كه بحرانهاى اخير اقتصادى تأثير چندانى بر ژئوپلتيك اين كشور نگذاشته است و در نتيجه مى توان تغيير روندهاى سياسى اين كشور را نه با بحران جارى سرمايه دارى جهانى بلكه با مسائل معين ترى چون مهاجرت، خارجى ستيزى، مسلمان ستيزى و "دژهاى محكم اروپا"  توضيح داد. قبلاً اشاره كردم كه مسأله مقابله با پناهجويان در كانون تبليغات انتخاباتى احزاب مردم و آزادى قرار داشت. بعد از سيل پناهجويان ٢٠١٥ حدود يكصد و سى هزار نفر به اين كشور وارد شده اند كه هشت درصد جمعيت اين كشور را در بر مى گيرد و در دوره اخير نسبت به جمعيت، بالاترين ميزان پناهجو دارد و "مسأله پناهجويان" به تخته پرشى براى جريانات و احزاب راست و نژادپرست تبديل شده است. وين در دوران عثمانى در قرن هفدهم ميلادى به دژى در مقابل تهاجم اسلام تبديل شد و از آن دوران، نزد مسيحيان و از نظر مقابله با هجوم اسلام موقعيت سمبيلكى پيدا كرده است. جريانات نژادپرست و نيز جريانات مذهبى مسيحى تلاش مى كنند بين سيل پناهجويان اخير و تهاجم اسلام رابطه اى اينهمانى برقرار كرده و در سايه اين تبليغات نژادپرستى خود را جلو ببرند. مسلمان ستيزى يكى از مشخصات اتريش امروز و به همين اعتبار يكى از مشخصات كشورهاى اروپايى تبديل شده است.
 
يكى ديگر از جنبه هاى نگران كننده انتخابات اتريش، تأثير فضاى مجازى و شبكه هاى "اجتماعى" بر مانيپولاسيون و تقويت جريانات نژادپرست است. در دوران جديد، رسانه هاى واقعى كه نرم هاى حداقلى در انعكاس اخبار و رويدادها دارند، جاى خود را به رسانه هاى مجازى داده اند كه  جعل و قلب واقعيت ها، شايعات و دروغها و يكجانبه نگرى از عوارض جانبى رسانه مجازى است. در كشورهاى اروپايى در دوره اى طولانى - از عصر روشنگرى تا دوران اخير- به يمن آزادى احزايهاى سياسى كه جنبش چپ بر راست تحميل كرده بود، همواره كانونها، انجمن ها و محافل متعدد محل رابطه زنده و پوياى انسانها، بحث و تبادل نظر و تا حدودى اعتلاى آگاهى سياسى جنبشها و جريانات مختلف سياسى بوده اند. در دوران اخير، سرمايه دارى جهانى در كنار سياستهاى نئوليبراليستى و تعرض به دستاوردهاى طبقه كارگر، سياست انزواى اجتماعى را بر جامعه تحميل كرده است كه اين امر با گسترش تكنولوژى اطلاعات تسهيل شده است. جريانات ضدبشرى همچون داعش و نژادپرستان از دنياى مجازى و تكنولوژى اطلاعات و ارتباطات جهت مغزشويى و مانيپولاسيون فكرى افراد بيشترين بهره برده اند. در انتخابات اخير اتريش بيشتر جوانان و عمدتاً از شهرهاى كوچك به حزب آزادى رأى داده اند، در حاليكه در طيف سنى ٤٠ سال به بالا و نيز در پايتخت كه ارتباط انسانها زمينى تر، زنده تر و پوياتر است، حزب سوسيال دمكرات بيشترين آرا را داشته است.

انتخابات اخير در اتريش، در كنار خطر عروج نژادپرستى عريان در قالب احزاب رسماً نژادپرست و نيز نژادپرستى مستور در تمايلات ملى، مى تواند شاخصى براى چرخش بيشتر جامعه به سمت راست افراطى باشد. يازده ماه پس از آخرين انتخابات در اتريش كه حزب سبزها توانستند با اندك فاصله اى، حزب آزادى را شكست دهند، حذف حزب سبزها و موفقيت بيشتر حزب آزادى هشدار دهنده است. با وجود اينكه حتى احزاب سوسيال دمكرات هم نماينده منفعت طبقه كارگر نيستند، اما نبايد از اهميت توازن قوا غافل ماند و نسبت به تغييرات سياسى - ولو در چارچوب نظم بورژوايى و فقدان احزاب انقلابى- بى تفاوت بود. *

Share

 

مسئول سایت حزب

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کمیته خارج کشور حزب حکمتیست

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کمیته کردستان حزب حکمتیست
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دفتر مرکزی حزب حکمتیست

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Tel:+46762349683