A+ A A-

گزارشی از برگزاری مراسم های گرامیداشت اول مه ۱۳۹۶ در کردستان

Share


بنا به اخبار پخش شده در شهرهای کردستان علیرغم احضار و تهدید فعالین کارگری- اجتماعی و برابری طلب  از طرف نهادهای امنیتی- انتظامی حکومت اسلامی و ایجاد محدودیتهای جدی برای جلوگیری از برگزاری مراسم های گرامیداشت اول مه در کردستان، بر اساس سنت و سیاست ضد کارگری حکومت اسلامی، چون همشیه، روز ۵ اردیبهشت ماه۱۳۹۶، شیث امانی و ۷ اردیبهشت،  فارس گویلیان از  فعالین کارگری – اجتماعی  شهر سنندج  را به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج احضار کرده و خواستار آن شدند که تعهد بدهند مراسم گرامیداشت اول مه مستقل برگزار نشود .چنین تلاشهائی از طرف نهادهای انتظامی- امنیتی همچون سالیان گذشته ، خود نیز میدانستند موئثر نخواهد بود. از قبل فعالین این عرصه به استقبال آن رفته و بشیوه های ممکن که در زیر خواهد،آمد روز اول ماه مه را گرامیداشتند:
 سنندج-  روز جمعه۸ ارديبهشت ماه جمع كثيرى از كارگران و فعالين كارگرى همراه خانواده هايشان ، در یک راهپیمای با تجمع در میدان گاز سنندج و راهپیمائی بطرف میدان گوزه له شان، باستقبال اول مه رفته و با پخش تراكت و كارت پستالهايي و همچنین بیانیه و قطعنامه اول ماه مه در میان حاضرین در مسیر راهپیمائی، اول مه را گرامیداشتند. . نيروهاى امنيتى و لباس شخصى ها تلاش كردند مانع حركت كارگران شوند كه با هوشيارى راهپيمايان ناكام ماند. درخاتمه اين راهپيمايي يكى از شركت كنندگان به اسم پرشنگ فاتحى سخنانى در مورد بيكارى و وضعيت وخيم خانوده خود ايراد كرد كه متعاقبا ازطرف نيروهاى سركوبگر دستگير شد.
برگزاری روز جهانی کارگر در سندیکا کارگران خباز سنندج-  عصر روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه  اول ماه مه مراسم روز جهانی کارگر با حضور جمعی از کارگران این صنف، برگزار گردید.
مراسم با تبریک روز کارگر به همه کارگران و خانواده هایشان شروع شد، سپس یکی از حاضرین به تفصیل وضعیت کنونی نظام سرمایه داری و موقعیت کشورهای بحران زده بخصوص وضعیت طبقه کارگر و اینکه راهکارهای تاکنونی سرمایه برای برون رفت از بحران نتیجه ای جز اعمال قوانین ریاضتی علیه طبقه کارگر و تحمیل فقر بیشتر بر میلیون ها انسان را دربرنداشته به بحث و گفتگو نشستند .در ادامه به تاثیرات بحران اقتصاد جهانی بر اقتصاد ایران که سالهاست در رکود بسر میبرد و اینکه دولت برای نجات خود همانند دیگر دولتها راهی جز حمله به سطح معیشت و رفاه کارگران در پیش نگرفته، که میتوان تحمیل دستمزد 930 هزار تومانی از سوی شورای عالی کار و در راس آنها دولت را در همین راستا تلقی کرد. سپس با بیان این قضیه که فاصله میان مزد و معیشت شکاف طبقاتی عظیمی را در جامعه بوجود آورده به مساله فقر و بیکاری در کردستان پرداخته شد و با اشاره به اینکه به دلیل عدم وجود کار و پیشه، جوانان و کسانی که جویای کار هستند میبایست شهر به شهر بگردند تا برای امرار معاش خود کاری دست و پا کنند، یا اینکه برای گذران زندگی به دست فروشی و کول بری روی آورند که متاسفانه روزی نیست از کشته یا مرگ یک کولبر خبر ناگواری منتشر نشود، روزی نیست خبر حمله مامورین شهرداری به دست فروش ها را نشنویم.
در پایان وضعیت معیشتی کارگران خباز به بحث و گفتگو گذاشته شد و با اعتراض نسبت به عدم افزایش 3 ساله دستمزد کارگران خباز ، و اعتراض نسبت به سیاستهای دولت در قبال ما کارگران که زندگیمان را به نابودی کشانده به مساله سخت و زیان آور بودن کار همه کارگران شاغل در کارگاه های خبازی پرداخته شد و خواستار احتساب شغل تمامی کارگران خباز بعنوان سخت و زیان آور شدند. در ادامه راهکارهایی برای برون رفت از مشکلات صنفی کارگران خباز ارائه گردید. این مراسم با سخنرانی سه تن دیگر از کارگران ادامه پیدا کرد. در نهایت مراسم که بیش از یک ساعت به طول انجامید با پخش شیرینی در میان شادی و شعف کارگران و حضور نیروهای انتظامی به پایان رسید.
سنندج-  در آستانه اول_ماه_مه  و برای استقبال از این روز، فعالین کارگری- اجتماعی و برابری طلب، بطور گسترده  به مناسبت اول مه روز جهانی کارگر، اقدام به پخش کارت پستال هایی در شهرک ها ومحلات شماره ۱و۲ و۳ عباس آباد، شهرک ننله، محله کانی کوزله، میدان بار و چند محله دیگر نمودند و مورد استقبال گرم قرار گرفت.
کامیاران- برگذاری مراسم روز جهانی کارگر توسط انجمن صنفی کارگران ساختمانی
 ساعت ۷صبح روز ۱۱اردیبهشت هیئت مدیره انجمن  کارگران ساختمانی با نصب بنر به مناسبت گرامی داشت این  روز در مرکز شهر و با حضور در میدان مرکزی شهر و در میان کارگران ساختمانی با پخش شیرینی و تبریک روز کارگر و همچنین بحثی از طرف یکی از اعضای هیئت مدیره  در رابطه با این روز و مشکلات کارگران ساختمانی و میدانی و دعوت از کارگران میدانی برای حضور در دفتر انجمن جهت همکاری انها ایراد شد .که با استقبال کارگران همراه شد .
سپس هیئت مدیره به همراه چند نفر از اعضا انجمن با سر زدن به خانواده کامیار قره ویسی کار گر جوان  عضو انجمن که چند روز پیش از روی داربست سقوط کرده بود و متاسفانه در وضعیت وخیمی قرار داشت این روز را به این خانواده در بیمارستان تبریک گفت و به خانواده کامیار قرویسی قول داد که پیگیر پروند و وضعیت وی باشند .لازم به ذکر  است که سهمیه بندی بیمه کارگران ساختمانی یکی از مشکلات عمده این قشر بی دفاع و اسیب پذیر است کامیار قره ویسی با وجود این که درخواست بیمه  را چند ماه پیش داده بود ولی به دلیل نبود سهمیه بیمه در نوبت قرار داشت و بیمه نشده بود .
بیانیه کارگران و خانواده های کارگری سنندج به مناسبت روز جهانی کارگر
اول ماه مه روز جهانی کارگر است. روز همبستگی طبقاتی کارگران و کیفرخواست طبقه کارگر علیه سرمایه داری است. این روز را به همگی کارگران و خانواده هایشان تبریک می گوییم.
اول ماه مه امسال را در حالی گرامی می داریم که تمامی شواهد حاکی از بدتر شدن وضعیت زندگی و معیشت کارگران است .  فقر ، گرانی ، بیکاری ، عدم امنیت شغلی ، قراردادهای موقت و سفید امضاء ، اخراج سازی ها ، نبود ایمنی کار و … نمونه های کوچک از مشکلاتی هستند که طبقه کارگر امروزه با رگ و پوست و استخوان خود لمس می کند . هر روز به بهانه ای به معیشتمان حمله میکنند.
درست زمانی که شاهد رسوایی های مالی مدیران و آمار نجومی فیش های حقوقی هستیم که لایحه ی اصلاحیه ی قانون کار ( سند بردگی طبقه کارگر ) به مجلس می رود و خوشبختانه به دلیل مقاومت سرسختانه بخش هایی از طبقه کارگر ایران تا مدتی نامعلوم مسکوت می ماند.
سرمایه داری در سراسر جهان و بخصوص ایران برای بالابردن نرخ سود و سرشکن نمودن بحران ها و خساراتی که خود به بار می آورد هیچ راهی مناسبتر ازحمله به زندگی طبقه کارگر و رفاهیاتی که با مبارزه و فداکاری در دهه های گذشته به دست آورده ایم ندارد . خصوصی سازی های گسترده و مقررات زدایی ، پروژه های ضرب الاجلی و جهانی هستند که اختیاراتی وسیع را به سیستم سرمایه داری می دهد تا به هر شکلی که خود مناسب می بیند با نیروی کار برخورد کند ، دولت در ایران هم تماما مجری همین برنامه ها بوده و هست…
همچنین سال گذشته ما در سطح جهان شاهد سالی به شدت سیاه و تاریک بودیم .
سرمایه داری جهانی و هم پیمانان منطقه ایش به واسطه انواع گروه ها و فرقه های قومی و مذهبی مرتجع با جنگ افروزی و رقابت بر سر منافع سیری ناپذیر خود زندگی بخش وسیعی از طبقه کارگر و زحمتکشان خاورمیانه و شمال آفریقا و سایر نقاط جهان را به خاک سیاه کشیده و هر روز شاهد قتل عام و آوارگی میلیون ها انسان بیگناه ، زن و مرد و کودک و سالخورده می باشیم.
سرمایه داری عامل مستقیم جنگ ، جنایت ، توحش ، بی حقوقی ، فقر و فساد و تمامی بدبختی هایی است که بشر تا به امروز با آن روبرو می باشد . تمامی رفاهیات و امکانات موجود در جهان آفریده زحمت و کار ما کارگران است که نباید از آن بی بهره باشیم بلکه بایستی تماما در خدمت سعادت و خوشبختی بشریت باشد. ما با محکوم نمودن تمامی مصیبتهای برخاسته از سیستم سرمایه داری ، تاکید می کنیم رهایی کامل از این وضعیت تنها در گرو متشکل شدن و اتحاد طبقاتی ما کارگران حول منافع مشترکمان فارغ از هر نوع هویت ملی ، قومی ، نژادی ، مذهبی ، جنسی و غیره می باشد.
ما جمعی از کارگران و خانواده هایمان در سنندج ضمن حمایت از تمامی مراسمات مستقل کارگری به مناسبت روز جهانی کارگر ( اول ماه مه ) در تاریخ ۸ اردیبهشت در میدان گاز سنندج به پیشواز اول ماه مه حضور یافته و مطالبات خود را به شرح زیر اعلام می داریم :
۱-به رسمیت شناختن روز جهانی کارگر و تعطیلی این روز در تقویم رسمی کشور
۲-ایجاد اشتغال برای تمامی افراد آماده به کار بالای ۱۸ سال و یا پرداخت بیمه بیکاری مکفی .
۳-توقف اخراج و بیکار سازی کارگران به هر بهانه ای
۴-لغو قراردادهای موقت ، یک طرفه و سفید امضاء و تامین امنیت کامل شغلی کارگران .
۵-حداقل دستمزد تعیین شده ۹۳۰هزار تومان مرگ تدریجی ما کارگران و میلیون ها خانواده کارگری می باشد . ما خواهان حقوقی برابر با استانداردهای شایسته و درخور شان انسان امروز می باشیم
۶-پرداخت فوری دستمزدهای معوقه بدون هیچ عذر و بهانه ای ، همچنین عدم پرداخت آن بایستی جرم محسوب شود و خسارت ناشی از آن جبران گردد
۷-تعیین دستمزد توسط نمایندگان واقعی کارگران با پشتوانه وسیع طبقه کارگر
۸-برخورداری تمامی بازنشستگان از یک زندگی مرفه و به دور از مشکلات اقتصادی .
۹-ایجاد بالاترین استانداردهای بهداشتی و ایمنی محیط کار.
۱۰-حق ایجاد تشکل های مستقل کارگری ، به رسمیت شناختن اعتصاب ، تجمع و راهپیمایی .
۱۱-برابری کامل زن و مرد در کلیه ی عرصه های اقتصادی ، اجتماعی و …
۱۲-کار کودکان باید لغو گردد و تمامی کودکان مستقل از موقعیت اقتصادی و اجتماعی والدین، نوع جنسیت و وابستگی های ملی، قومی و مذهبی از امکانات آموزشی، رفاهی و بهداشتی رایگان برخوردار باشند.
۱۳-لغو تبعیض نسبت به کارگران مهاجر .
۱۴-برداشتن هرگونه فشار ، بی حرمتی ، تهدید و بازداشت فعالین کارگری ( کارگران ، معلمین ، پرستاران ) و….
۱۵-تحرکات نظامی دولت های سرمایه داری و متحدین آنها در محل کار و زندگی مردم از جانب احزاب ، جریانات و دولت های منطقه علیه همسرنوشتی و مبارزه مشترک طبقاتی کارگران است و بایستی فورا خاتمه یابد .
۱۶-کارگران و خانواده های کارگری سنندج و حومه- ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
مرکز خبری کمیته کردستان حزب حکمتیست
۱۶اردیبهشت ۱۳۹۶

Share

 

مسئول سایت حزب

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کمیته خارج کشور حزب حکمتیست

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کمیته کردستان حزب حکمتیست
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دفتر مرکزی حزب حکمتیست

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Tel:+46762349683