A+ A A-

اعتصاب کارگران پتروشیمی ماهشهر شایسته گرمترین پشتیبانی است

Share

طبق اخبار منتشره از "اتحادیه آزاد کارگران ایران"٬ کارگران پتروشیمی "بندر امام" از روز یکشنبه دست به اعتصاب زده اند. بعد از شروع اعتصاب کارگران این مرکز٬ بقیه مراکز پتروشیمیهای ماهشهر از جمله پتروشیمی اروند، امیرکبیر و تندگویان نیز  به اعتصاب پیوسته اند.


بدنبال اعتصاب قبلی پتروشیمی٬ نهایتا قرار بود از آخر شهریور همه توافقات میان کارگران و مدیریت و نمایندگان دولت٬ از جمله لغو قراردادهای موقت٬ حذف شرکتهای پیمانکاری و انعقاد قرارداد مستقیم با کارگران اجرا شود. روز چهارشنبه ٣٠ شهریور زمان آخرین مذاکره نمایندگان کارگران پتروشیمی و کارفرمایان برای اجرای توافقات٬ کارفرمایان اعلام کرده بودند که هنوز ١٥ روز فرصت میخواهند و به همین دلیل کارگران پتروشیمی تصمیم میگیرند که نمایندگان آنها در این مذاکره شرکت نکنند و به بازی مدیریت با آنها تن ندهند.
بدین صورت شش هزار کارگر پتروشیمی بعد از شش ماه کشمکش٬ اعتصاب و اعتراض و مذاکرات چندین باره٬ در پی سر باز زدن مدیریت از اجرای توافقات٬ از صبح روز یکشنبه بطور کامل و متحد دست به اعتصاب زده اند و در مقابل دفتر مرکزی پتروشیمی تجمع کرده اند.
کارگران پتروشیمی ماهشهر بدنبال اعتراضات ٢٨ اسفند ١٣٨٩ خود٬ در تاریخ ٢٠ فروردین ١٣٩٠ دست به اعتصابی ١١ روزه زدند. سرانجام در ٣٠ فروردین بدنبال سه ساعت مذاکره میان نمایندگان کارگران اعتصابی با مدیریت پتروشیمی و با حضور نماینده ماهشهر، فرماندار، رئیس اداره کار و چند تن از پرسنل امور اداری پتروشیمی٬ و با اعلام توافق کارفرمایان با خواستهای کارگران٬ اعتصاب پایان یافت. در این نشست توافقات حاصله همزمان به امضای نماینده های کارگران، مدیریت پتروشیمی، فرماندار، نماینده ماهشهر در مجلس اسلامی و دیگر شرکت کنندگان در جلسه رسید. با گذشت پنج ماه تمام از این توافقات٬ کارفرمایان هر بار به بهانه ای از اجرای آن طفره رفته اند.
اعتصاب کارگران پتروشیمی در شرایط بسیار حساسی اتفاق می افتد. در مباحثات مقامات رسمی دولت  کاملا مشهود است که اگر بتوانند٬ حذف شرکتهای پیمانی را از دستور خارج میکنند. درحالیکه این یک خواست مهم کارگران است. این را میتوان از سخنان دو هفته قبل رستم قاسمی وزیر نفت کاملا فهمید. بر مبنای سخنان وزیر نفت٬ آنها تلاش میکنند به کار کنتراتی نیز در نفت و گاز و پتروشیمیها دامن بزنند. و درست در چنین شرایطی و با اطلاع از این است که کارفرمایان در پتروشیمیهای ماهشهر٬ از اجرای توافقات سر باز میزنند. این حقیقت و جایگاه پتروشیمی و نفت و گاز و مسائلی که در حال حاضر در این مراکز در جریان است٬ اعتراضاتی که در میان کارگران نفت بر سر میزان و چگونگی تعیین حداقل دستمزد مورد بحث است٬ و همزمان طرحهائی که وزیر نفت علیه کارگران در نفت و گاز در دست دارد٬ حساسیت، اهمیت و جایگاه اعتصاب کنونی پتروشیمی را ده چندان کرده است.
اکنون مجموعه ای مسائل از حذف شرکتهای پیمانی٬ خاتمه دادن به کار موقت و تا معضلاتی که در نفت و گاز در جریان است٬ همگی دست به دست هم داده اند. به همین دلیل موفقیت یا شکست اعتصاب در پتروشیمی ماهشهر٬ مستقیما بر وضعیت کارگران نفت و گاز نیز تاثیر فوری میگذارد. در صورت موفقیت کارگران پتروشیمی٬ فضا برای کارگران نفت و گاز٬ در پس زدن تعرضی که علیه آنها در جریان است٬ مساعدتر میشود و امکان عقب نشاندن جمهوری اسلامی و وزیر نفت در طرحهای ضد کارگری بسیار بالا است. در عین حال تمام مطالباتی که در ٦ ماه گذشته مورد جدال کارگران پتروشیمی با کارفرما و دولت بوده است٬ عینا در صنایع نفت و گاز و همه مراکز کاری دیگر خواست و مطالبه کارگران است.
در شرایط  واقعی موجود، جایگاه کارگران پتروشیمی و نقش مهم آنها در تولید و سودآوری سرمایه در ایران٬ به این کارگران امکان میدهد که در اعتصاب خود موفق شوند. اما از کسی پوشیده نیست که تلاش برای ایجاد این موفقیت٬ تلاش برای کسب بیشترین پشتیبانی از کارگران ماهشهر٬ بر دوش کل طبقه کارگر ایران و بخصوص رهبران وفعالین کارگری است. در این میان و با مسائلی که در میان کارگران نفت و گاز در حال حاضر درجریان است٬ توقع بالا از کارگران این مراکز در دفاع از اعتصاب جاری و از مبارزات مستمر پتروشیمیها توقعی کاملا بدیهی و ضروری است.
بدون تردید با نقشه ای که دولت جمهوری اسلامی در حفظ شرکتهای پیمانی و کار موقت در دستور دارد٬ شکست کارگران پتروشیمی هم برای کل بورژوازی ایران مهم و حیاتی است. به همین اعتبار آنچه در پتروشیمی در جریان است یک سنگربندی جدی و یک عرصه از نبرد طبقاتی مهم و تعین کننده در سرنوشت کل طبقه کارگر ایران است.
فعلا و در جلو صف این مبارزه مهم طبقه کارگر٬ پتروشیمیهای ماهشهر قرار دارند. اما دفاع از آنها٬ کمک به موفقیت آنها در این مبارزه٬ یک وظیفه حیاتی بر دوش کل طبقه کارگر٬ بر دوش همه تشکلهای کارگری٬ همه مراکز مهم صنعتی و هر رهبر و فعال دلسوز طبقه کارگر است.
حزب كمونیست كارگری ایران- حكمتیست
٥ مهر ١٣٨٩- ٢٧ سپتامبر ٢٠١١ 

Share

 

مسئول سایت حزب

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کمیته خارج کشور حزب حکمتیست

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کمیته کردستان حزب حکمتیست
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دفتر مرکزی حزب حکمتیست

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Tel:+46762349683