A+ A A-

اعتصاب کارگران سنگ معدن بافق با قدرت ادامه دارد! تحصن خانواده های کارگری نقطه عطفی در اعتصاب

Share

 

کشمکش کارفرمایان و نیروی سرکوب تا دندان مسلح با کارگران گرسنه و اعتصابی در معدن بافق ادامه دارد. اعتصاب امروز یکشنبه وارد ششمین روز خود شده است. بدنبال طرح شکایت کارفرما و مسئولان شهر از کارگران اعتصابی، پلیس اقدام به دستگیری لیستی ۱۸ نفره از کارگران کرد.

ابتدا پلیس روز سه شنبه ۲۸ مرداد دو کارگر بنامهای "علی صبری" و "امیر حسین کارگران" را دستگیر کرد. مابقی کارگران به معدن پناه بردند و در حمایت رفقایشان قرار گرفتند.

سپس برای ارعاب و جلوگیری از تحصن، "یگان ویژه پلیس" را در معدن مستقر کردند. یگان ویژه نهایتا ناچار شد در مقابل اتحاد کارگران بساطش را جمع کند و برود. اما پلیس به تعقیب کارگران ادامه داد و نیمه شب شنبه اول شهریور، ۷ کارگر دیگر بنامهای "محمدحسن تشکری"، "علی ‌محمد تشکری"، "کاظم کارگران"، "رضا دهستانی"، "رضا خواجه ‌زاده"، "ایرانی" و "جلیل کمالی" را در منزلی شخصی دستگیر کرد.

با این اقدام پلیس خانواده های کارگران نیز وارد تحصن و اعتراض شدند. خانواده‌های کارگران بازداشتی معدن بافق، بخشهائی از کارگران معدن و تعدادی از مردم شهر بافق در تحصن شرکت داشتند و شنبه ‌شب را در مقابل فرمانداری بافق به صبح رساندند. از صبح شنبه خانواده های کارگران دستگیر شده همراه با بخشی از کارگران اعتصابی، اجتماع و تحصن خود را در مقابل دفتر مدیریت معدن بافق برگزار کردند. کارگران و خانواده ها خواهان آزادی فوری کارگران دستگیر شده، رفع اتهام از آنان، و تحقق خواستهائی هستند که در پس سرکوب قرار است حاشیه ای شود. تجمع و تحصن تا بعدازظهر ادامه داشت و نهایتا کارفرما زیر فشار در جمع خانواده ها حضور یافت و اعلام کرد که شکایتش را پس میگیرد و کارگران آزاد میشوند.

علیرغم اینکه گسترش اعتراض و وحشت حکومتیها موجب شد که "محمد جواد عسگری" مدیرعامل معدن و "عزیزالله عباسیان بافقی" مدیر حقوقی و نماینده هیات مدیره معدن، همان روز شنبه اول شهریور طی نامه ای به "شورای تامین بافق" از شکایت خود اعلام انصراف کنند و "رضایت" دادند که کارگران دستگیر شده آزاد شوند، اما تا این لحظه هیچکدام از کارگران آزاد نشده اند.

اعتصاب قدرتمند ۵۰۰۰ کارگر معدنچی و حمایت خانواده ها و شهروندان بافق گوشه ای از قدرت عظیم طبقه کارگر است. حزب حکمتیست از اعتراض برحق و خواستهای کارگران حمایت میکند و مردم زحمتکش بافق و بخشهای مختلف طبقه کارگر را به حمایت از این اعتراض مهم کارگری فرامیخواند. کارگران بافق دریچه ای به روی میلیونها انسان تشنه آزادی هستند و میتوانند الگوئی برای اعتراض آزادیخواهانه و انسانی شوند. کارگران زندانی باید فورا آزاد شوند! از کارگران اعتصابی سنگ معدن بافق حمایت کنیم!

حزب کمونیست کارگری ایران - حکمتیست
۲ شهریور ۱۳۹۳، ۲۴ اوت ۲۰۱۴

یگان ویژه علیه اعتصاب کارگران معدن بافق

کارگران دستگیر شده باید فورا آزاد شوند!

کارفرمایان و بخشی از عوامل رژیم که حریف اعتصاب ۳۹ روزه کارگران سنگ معدن بافق نشدند، و تلاش کردند با وقت خریدن و مذاکره و وعده وعید کارگران را به سر کار برگردانند، اینبار با طرح شکایت کارفرما از ۱۸ کارگر، پلیس در روزهای گذشته اقدام به دستگیری این کارگران کرد. بدنبال دستگیری دو کارگر بنامهای علی صبری و امیر حسین کارگران، در واکنشی قاطعانه حدود پنج هزار کارگر این معدن دست از کار کشیدند و وارد اعتصاب شدند. کارگران اعتصابی همکاران مورد اتهام قرار گرفته توسط کارفرما را در میان خود حفاظت کردند و اعلام کردند که تا آزادی دو همکارشان به سر کار برنمیگردند. این اعتصاب از روز سه شنبه ۲۹ مرداد آغاز شده است و تاکنون از دستگیری ۱۶ نفر دیگر از کارگران توسط پلیس جلوگیری کرده است.

از عصر روز چهارشنبه نیروهای یگان ویژه پلیس در معدن مستقر شدند و هر لحظه امکان درگیری و سرکوب کارگران وجود دارد. "یگان ویژه" همان نیروهای آموزش دیده علیه تجمعات و اعتصابات کارگری است که وظیفه شان سرکوب خشن اعتصابات کارگری و دفاع از منافع سرمایه داران در مقابل اعتراضات برحق کارگران است. استقرار یگان ویژه در معدن بافق علیه اعتصاب کارگران نقطه قدرت رژیم نیست بلکه بیان واکنش استیصال آمیزش در برابر قدرت متحد کارگران است. قدرتی که اگر متحدانه سر بجنباند، خشت خشت کاخ سرمایه داران و حکومت شان را میلرزاند.

حزب حکمتیست از اعتصاب برحق و متحدانه کارگران بافق در تقابل با توطئه کارفرما و تهدید پلیس قاطعانه حمایت میکند و فعالین کارگری و مردم شهر بافق را به حمایت پرشور و عملی از آنان فرامیخواند. حزب پرونده سازی برای فعالین کارگری توسط کارفرما و همدستی نیروی سرکوب جمهوری اسلامی نوکر سرمایه داران را محکوم میکند. علی صبری و امیر حسین کارگران باید فورا آزاد شوند و از بقیه کارگران رفع اتهام شود. این کارفرمای معدن و مقامات استان هستند که باید بجرم زدن زیر وعده هایشان و دست بسر کردن کارگران و نقشه آگاهانه برای سرکوب آنان دستگیر و محاکمه شوند. نیروهای یگان ویژه و حراست از محیطهای کار باید بیرون رانده شوند. محیط کار پادگان نیست!

مرگ بر جمهوری اسلامی!
آزادی، برابری، حکومت کارگری!

حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست
۳۰ مرداد ۱۳۹۳ – ۲۱ اوت ۲۰۱۴

Share

 

مسئول سایت حزب

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کمیته خارج کشور حزب حکمتیست

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کمیته کردستان حزب حکمتیست
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دفتر مرکزی حزب حکمتیست

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Tel:+46762349683